Rabia Yalçın, 1996’da başladığı profesyonel moda tasarımcılık kariyerinde hautecouture alanında önemli başarılar kaydetti. 2000-2010 yılları arasında Türkiye’deelde ettiği başarıyı uluslararası alana taşıdı. 2008 yılında katıldığı New York CoutureModa Haftasında sunduğu kreasyon ile en yenilikçi tasarımcı ödülü aldı. Bu başarısıdünyanın en önemli yayınlarından biri olan Times dergisinde yer buldu.
2007 Şubat ayında New York Moda haftası kapsamında, Save Darfour girişimininSudan’daki savaş mağdurları yararına yapılan yardım defilesinde dünyaca ünlü kırkmoda tasarımcısı ile aynı podyumda tasarımını sergiledi. Aldığı davet üzerine aynı yıliçerisinde Mart ayında Gallery 415 Chicago’da bir sergi düzenledi.
Gaziantep'te halen üretimi devam eden el yapımı geleneksel ipek kumaşımız kutnuile hazırladığı koleksiyonu 2016 yılında Katar’da düzenlenen görkemli bir defileylemoda dünyasına tanıttı.
Kadının ruhu, yaşamı, dokusu, hayata bakışı gibi tüm verileri harmanlayarakmüşterilerine gerçek anlamda ‘kişiye özel’ tasarımlar sunan Rabia Yalçın, başarıhikayesi ve koleksiyonlarıyla uluslararası medyanın ilgisini çekerek, önde gelenyabancı basında ‘ezber bozan’, ‘zincirleri kıran’, ‘bugüne kadarki en etkileyici ve farklıkoleksiyon’ tarzı yorumlarla manşet oldu. Time dergisinde yer alan kreasyonları,derginin editörlerince Paris Hilton ve Britney Spears’e tavsiye edildi.
Rabia Yalçın, erken yaşlarda sanatla tanışmış bir Türk kadını olarak ve gelenekselsanatlarla olan bağını yitirmeden tasarımlarında Doğu ile Batı arasında eşsiz birköprü oluşturmayı başardı.
Modacı Rabia Yalçın, kişiye özel tasarım anlayışından uzaklaşmadan daha genişkitlelere ulaşmak için yarattığı R4 hazır giyim markasında, tek sezon – tek stilanlayışının dışına çıkıyor.
İnançlarına göre ayrıştırmadan tüm dünya kadınlarına tasarımlarıyla ve modaanlayışı ile hitap eden Rabia Yalçın hakkında, dünyanın dört bir yanından 30’u aşkınülkede görsel ve yazılı basında haber yapıldı.
Rabia Yalçın’ın başarılarına yer veren basın organlarından bazıları
You have successfully subscribed!
This email has been registered